Wielu osobom włosy dodają pewności siebie i poczucia atrakcyjności. Nie służą one jednak tylko temu – pełnią one również funkcję ochronną skóry głowy. Warto zatem zadbać o nie odpowiednio, by zachować ich zdrowie i piękno na dłużej. Oto kilka podstawowych, ale ważnych kroków, które pomogą cieszyć się zdrowymi i lśniącymi włosami przez wiele lat.

Zbilansowana dieta, czyli podstawa zdrowych włosów

Nie sposób przecenić roli zdrowej, zbilansowanej diety w utrzymaniu pięknych włosów. Koniecznie wprowadź do swojego jadłospisu produkty bogate w proteiny, witaminy A, C, E oraz z grupy B, biotynę oraz kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Białko wzmacnia strukturę włosa, a witaminy i minerały będą wspierały wzrost i kondycję. Dlatego sięgaj po owoce (jagody, cytrusy, kiwi…), warzywa (brokuły, jarmuż, szpinak…), ryby, drób, a także produkty pełnoziarniste, orzechy czy nasiona. Możesz także wspierać się suplementacją.

Regularna pielęgnacja

Zdrowe włosy wymagają na pewno systematycznej pielęgnacji. Dlatego wybierz odpowiednie produkty do mycia i pielęgnacji swoich włosów, dostosowane do ich typu oraz kondycji, a także mające składniki nawilżające . To, jak często myjesz włosy, powinno być również dopasowane do ich rodzaju. Przy przetłuszczających się włosach powinno się je myć codziennie. Z kolei włosy suche mogą wymagać mycia raz lub dwa w tygodniu. Oprócz szamponu (który nie powinien być zbyt mocny), dobrze jest stosować także odżywkę oraz maskę. Warto również przeprowadzać co jakiś czas peeling skóry głowy. Usuwa martwy naskórek, zanieczyszczenia i poprawia krążenie krwi, co z kolei może przełożyć się na lepszy wzrost włosów.

Odpowiednie suszenie

Urządzenia elektryczne są na pewno bardzo pomocne, ale nadmierne korzystanie z suszarek, prostownic i lokówek może prowadzić do uszkodzeń włosów. Będzie skutkowało ich przesuszeniem czy naruszeniem ich struktury. Dlatego staraj się ograniczyć używanie gorących narzędzi do stylizacji. Jeżeli chcesz wybrać dobrą suszarkę do swoich włosów, niech ma ona możliwość wyregulowania ciepła, by nie było ono zbyt duże, funkcję turbo, która przyspieszy cały proces czy szeroką dyszę, która pomaga w równomiernym rozprowadzaniu ciepła.

Warto również stosować odpowiednią ochronę termiczną, dopasowaną do rodzaju włosów. Poleca się ją regularnie stosować, aby włosy były stale chronione

blondynka suszy włosy białą suszarką

Delikatna stylizacja

O włosy powinno się także dbać podczas stylizacji. Nie wolno ich szarpać ani zbyt intensywnie się z nimi obchodzić. Wybieraj miękkie szczotki i grzebienie. Nie przesadzaj także z środkami do stylizacji. Wybieraj także te, które są pozbawione siarczanów, alkoholu czy innych silnych chemikaliów. Zamiast nich szukaj takich z naturalnymi składnikami (ekstraktami roślinnymi, olejami czy witaminami). Podobnie jak przy pielęgnacji czy ochronie termicznej, dopasuj rodzaj środków stylizacyjnych do typu włosów. W przypadku włosów tłustych nie powinno się z nimi przesadzać, gdyż stanowi to zbędne obciążenie (podobnie jest w przypadku termoochrony).

Regularne strzyżenie sekretem wzrostu włosów?

Czy skracanie włosów może im w jakiś sposób pomóc? Choć dla niektórych może się to wydawać dziwne, odpowiedź brzmi: tak. Regularne przycinanie końcówek włosów jest bardzo ważne dla zachowania ich zdrowia. Gdy usuwasz rozdwojone końce, zapobiegasz dalszemu łamaniu się włosów, a także pobudzasz ich wzrost.

strzyżenie włosów u fryzjera

Zdrowe włosy to kwestia między innymi odpowiedniej pielęgnacji, dbałości o dietę oraz styl życia. Pamiętaj o nich, aby cieszyć się pięknymi włosami przez wiele lat. Sprawdź nasze akcesoria oraz artykuły poświęcone temu, jak dbać o włosy:

Jak wybrać suszarkę do włosów?

Jesienna pielęgnacja włosów – jak o nie szczególnie zadbać?

Jak suszyć włosy dyfuzorem? Praktyczne wskazówki dla perfekcyjnej stylizacji