Druga połowa września to okres, kiedy wielu młodych ludzi rozpoczyna przygotowania do wyjazdu na studia. Wielu po raz pierwszy rozpocznie życie w pokoju lub mieszkaniu, o które trzeba będzie samodzielnie zadbać. Jak przygotować się na wyjazd na studia? Jak wygląda lista niezbędnych rzeczy? Sprawdź polecane przez nas wyposażenie studenta, które warto zabrać ze sobą.

Czajnik

W wyprawce dla studenta do nowego mieszkania na pewno przyda się czajnik. W czymś w końcu trzeba szybko gotować wodę na herbatę, kawę, do zalania różnych potraw instant i nie tylko. Wybierając czajnik powinno się zwrócić uwagę na jego pojemność, wykonanie (najbardziej poleca się stal nierdzewną czy żaroodporne szkło albo ceramikę), moc (najlepiej na poziomie w przedziale 2000 – 4000 W) czy rodzaj grzałki i filtr do wody oraz takie elementy, jak możliwość regulacji temperatury.

Ekspres do kawy oraz młynek do kawy

Kawa to jeden z tych napojów, które niewątpliwie często towarzyszą studentom. Pomaga w przygotowaniu do sesji, pozbieraniu się po zarwanej nocy, może także posłużyć do usunięcia nieprzyjemnych zapachów (kiedy zdarzy się coś spalić lub przypalić). Kawę można przygotować korzystając z samego tylko czajnika, jednak można wybrać także ekspres do kawy. Nie musi to być od razu droga i wyposażona w mnóstwo funkcji maszyna. Do studenckiej wyprawki może spokojnie wystarczyć prosty ekspres przelewowy.

Prócz tego można również zaopatrzyć się w młynek do kawy, który pomoże w szybkim jej zmieleniu. Można spotkać różne rodzaje młynków, w tym na przykład elektryczne. Na pewno ważne, by sprawdzić jego pojemność, a także moc (powinna być na poziomie ok. 100 W) oraz to, czy materiały, z których wykonane są poszczególne elementy są wysokojakościowe oraz wytrzymałe.

Sprawdź także:

Jak wybrać ekspres do kawy? Bierzemy łyk i podpowiadamy

Jaki młynek do kawy wybrać?

Jak wyczyścić młynek do kawy? Przedstawiamy kilka sposobów

Kuchenka elektryczna

Choć student potrafi ugotować parówki lub makaron we wszystkim (choćby we wspomnianym wyżej czajniku), to jednak znacznie lepsze i praktyczniejsze rozwiązanie do kuchenka elektryczna. Najlepiej wybrać taką o niewielkich rozmiarach, z jednym palnikiem (dwa to dobre rozwiązanie, gdy mieszkamy z większą liczbą osób czy gotujemy bardziej skomplikowane potrawy lub dwie rzeczy na raz).

Toster lub opiekacz

Do szybkiego przygotowania śniadania lub przekąski przyda się opiekacz do kanapek lub toster. To pierwsze urządzenie może być bardziej użyteczne, gdy chcesz przygotować coś więcej niż tylko standardowe grzanki. Zawsze warto sprawdzić funkcje, jakie dany sprzęt oferuje, ile kanapek czy tostów pozwala przygotować, a także – w przypadku opiekaczy – czy ma powierzchnię, która uniemożliwia przywieranie chleba.

Żelazko

Student powinien się dobrze prezentować. Zjawianie się na kolokwiach, dyżurach, egzaminach czy różnych innych spotkaniach w wymiętych strojach może o Tobie nie świadczyć najlepiej. Dlatego warto mieć w pogotowiu żelazko. Najlepiej takie z rozmaitymi nowoczesnymi funkcjami, które będą użyteczne przy prasowaniu – spryskiwacz, ale nie tylko. Żelazko może się świetnie sprawdzić także do innych aktywności – na przykład usuwania przylepionej gumy do żucia, którą ktoś zostawił w tramwaju lub auli.

Wyposażenie studenta do łazienki – golarka, suszarka i nie tylko

Skoro mowa o prezencji, warto także zadbać o higienę. Poza oczywistymi rzeczami pokroju szczoteczki do zębów, łazienka studenta powinna zawierać między innymi maszynkę do golenia, strzyżenia lub depilacji czy suszarkę do włosów.Tu również warto sprawdzić funkcjonalność poszczególnych sprzętów oraz ich łatwość w transporcie. Takie urządzenia przydają się bowiem nie tylko w akademiku lub mieszkaniu; warto mieć je także pod kątem podróży czy wyjazdów.

Odkurzacz i mop, czyli porządki studenta

Swój własny kąt to także odpowiedzialność za porządek. Dlatego warto zadbać o akcesoria pomocne w domu i utrzymaniu w nim porządku. Na przykład odkurzacz, który usunie kurz lub okruchy, które brudzą przestrzeń studencką, a także sprawiają, że pobyt w mieszkaniu czy pokoju jest o wiele mniej miły. Dobrze, by nie hałasował za bardzo – zwłaszcza, gdy nie mieszkamy sami – miał odpowiednią moc oraz moc ssania, miał odpowiedni filtr oraz pasujące końcówki. A także łatwo było go czyścić i się z nim poruszać po mieszkaniu.

Oprócz tego warto zabrać ze sobą na przykład mop, który sprawdzi się przy myciu podłóg. Może być on szczególnie przydatny w okresie, gdy podłoga narażona jest na zabłocenie, a także na drugi dzień po studenckiej imprezie. Mop powinien być wygodny w użytkowaniu, a jego końcówkę powinno dać się w prosty sposób wymienić oraz czyścić.

Sprawdź także:

Jak wybrać dobry odkurzacz?

Czy warto mieć własne wyposażenie? Czy wszystkie te sprzęty do studenckiego mieszkania są na pewno niezbędne?

Niektórzy mogą powiedzieć, że wiele z powyższych urządzeń może nie być potrzebne, a takie zakupy jak opisane powyżej to nadwyrężanie niewielkiego studenckiego budżetu. Przecież zawsze można od kogoś pożyczyć, na przykład od kolegi z piętra wyżej. Oczywiście może tak być. Pamiętaj jednak, że nie zawsze będzie możliwość pożyczenia wtedy, kiedy zechcesz. Do tego korzystanie z urządzenia, którego używa więcej niż jedna osoba może sprawić, że będzie ono bardziej zużyte i bardziej podatne na awarie. Może więc okazać, się, że pożyczony odkurzacz zwyczajnie nie będzie chciał pracować. 

Przywożenie sprzętów z domu rodzinnego lub pożyczanie od kogoś, kto mieszka w innej części miasta może być rozwiązaniem, jednak nie zawsze najwygodniejszym (zwłaszcza w bardziej deszczowych, śnieżnych czy upalnych okresach).

W przypadku urządzeń wspólnych pokroju kuchenek czy czajników trzeba się liczyć z kolejkami, które uniemożliwiają szybkie przygotowanie sobie obiadu, kolacji lub innej przekąski. Prócz tego są również urządzenia higieny osobistej – na przykład maszynki do golenia – którymi zdecydowanie nie powinno się dzielić.

W akademikach zawsze warto sprawdzić także sprawdzić, czy regulamin danego pozwala na użytkowanie danego rodzaju urządzeń elektrycznych w pokojach studenckich

Zachęcamy do sprawdzenia całej naszej oferty i znalezienia najlepszych produktów do wyprawki na studia