Nie jest tajemnicą, że nikt nie lubi płacić wysokich rachunków za prąd. Jak je zmniejszyć? Na pewno mądrze korzystając z urządzeń elektrycznych. A także wybierając takie, które nie będa pochłaniały olbrzymich ilości energii. Jaki zatem czajnik elektryczny wybrać, by był on energooszczędny?

Energooszczędny czajnik elektryczny – jak go wybrać?

Na pewno sprawdź to, co znajduje się we wnętrzu czajnika – płyta grzewcza czy spiralna grzałka. Jako bardziej energooszczędna polecana jest druga opcja. Płyty nie musisz bowiem zalewać w całości, by nagrzać wodę. Jeśli chodzi o moc, wybierz czajnik, w którym jest ona na poziomie 2000 W.

Zwróć także uwagę na materiał, z którego wykonany jest czajnik. Najbardziej polecane są czajniki ze stali nierdzewnej oraz ceramiczne, które najdłużej zatrzymują ciepło.

Powyższe to najważniejsze elementy, które warto wziąć pod uwagę, gdy wybierasz energooszczędny czajnik elektryczny. Do pozostałych mogą zaliczać się automatyczne wyłączenie i zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem, utrzymywanie temperatury wody przez określony czas, a także możliwość regulacji temperatury oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Elektryczny czajnik czy może jednak gazowy? Który wybrać, żeby mniej zapłacić?

Można spotkać opinię, że taniej gotować wodę w czajniku, który gotuje się na kuchence gazowej albo na płycie indukcyjnej. Są jednak również głosy przeciwnie, które mówią, że przecież na gazie woda gotuje się dłużej, a czasem nawet ciut dłużej niż powinna.

Gdy przyjrzeć się temu, ile kosztów wytwarza każdy z typów czajnika, różnice nie są porażające. Stają się nieco większe w skali roku i to miałoby być argumentem za zakupem bardziej energooszczędnego czajnika gazowego.