Wiosna – natura budzi się do życia, w perspektywie wiele świątecznych dni, a my zaczynamy planować wiosenne porządki w naszych domach. Niezależnie od tego, czy jesteś ich wielkim fanem czy nie, sprzątanie wiosenne może być łatwiejsze i bardziej efektywne dzięki nieoczywistym trikom. Oto kilka porad, które ułatwią ci zaplanować wiosenne sprzątanie domu.

Wykorzystaj naturalne środki czystości

Korzystaj z naturalnych środków czyszczących, takich jak ocet, soda oczyszczona czy cytryna. Są one nie tylko skuteczne, ale także przyjazne dla środowiska i zdrowsze dla domowników. Możesz je wykorzystać do mycia okien czy łazienki.

Posyp dywan proszkiem dla uzyskania świeżości

Dzięki tej wskazówce możesz zapewnić nie tylko czystość, ale i świeżość dywanów w swoim domu. Proszek do dywanów możesz kupić, ale można także samodzielnie zmieszać sodę oczyszczoną z olejkiem eterycznym. Rozysp równomiernie proszek na dywanie, który chcesz wysprzątać. Zwróć szczególną uwagę na te części, które wymagają silniejszego odświeżenia. Pozwól przez kilka minut proszkowi pochłaniać zapachy i zanieczyszczenia z włókien. Następnie użyj odkurzacza do odsysania proszku i zanieczyszczeń z dywanu; jednocześnie zostawi on przyjemny zapach. Pamiętaj jednak, że nie każdy dywan nadaje się do czyszczenia proszkiem. Powinien on być także odpowiednio drobny. Jeśli masz wątpliwość do do czyszczenia, zawsze możesz skorzystać z bardziej profesjonalnych usług.

Sprawdź także nasz artykuł:

Jak wybrać dobry odkurzacz?

Kobieta porządki wiosna

Zadbaj o przyrządy codziennego użytku

Wiosenne sprzątanie domu może także objąć dezynfekcję i czyszczenie urządzeń codziennego użytku. Wyczyść piloty do telewizora, klawiaturę i mysz komputerową, ale także etui na różne przyrządy (słuchawki, telefon…). Wiosna może być także okazją, by wyprać poszewki na poduszki i kołdry, a także wyczyścić torby i plecaki, których często używasz lub które przydadzą się podczas wiosennych aktywności.

Zajrzyj do garażu, piwnicy lub na strych

Przy sprzątaniu domu nie zapomnij o miejscach, w których często lądują chomikowane klamoty. Niepotrzebne przedmioty wyrzuć lub oddaj. Uporządkuj te, które planujesz zachować. Możesz zainwestować w regały lub zwykłe pudełka do przechowywania, aby zaoszczędzić miejsce i różnego rzeczy nie walały się po całej przestrzeni.

Nie zapomnij o roślinkach

Jeżeli w Twoim domu znajduje się dużo roślin doniczkowych, warto także zadbać o nie wiosenną porą. Może trzeba będzie je przesadzić do większych doniczek, może trzeba będzie oczyścić liście, a może – jeśli w doniczkach zebrał się nadmiar mułu – warto przeprowadzić odmulanie. Na pewno warto o nie zadbać – zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Pamiętaj jednak, by stanem swoich roślin przejmować się częściej niż tylko raz do roku przy okazji wiosennych porządków.

Pozostałe wskazówki i sugestie na wiosenne porządki i nie tylko

  • Uporządkuj szafy – wiosenna pora to doskonały moment, aby zrobić porządek w garderobie. Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy (możesz oddać je znajomym, potrzebującym albo sprzedać na odpowiednich platformach), poukładaj wszystko według kategorii i zachowaj porządek w szafie na dłużej;
  • Pamiętaj, żeby sprzątać systematycznie – jeżeli chcesz przeprowadzić gruntowne porządki, nie czekaj na wiosnę. Regularne porządki w domu, takie jak mycie okien czy porządkowanie pokojów, pomogą utrzymać czystość przez cały rok. Zachowanie porządku w szafie czy szafek kuchennych będzie znacznie łatwiejsze, jeśli będziesz utrzymywać regularną rutynę sprzątania.
  • Nie zadręczaj się i uwolnij się od perfekcjonizmu – jednocześnie przypominamy, że nie warto się zadręczać każdą najmniejszą plamą czy zabrudzeniem. Jeżeli nie uda Ci się umyć okna czy całkowicie wysprzątać łazienki tuż przed Świętami, nie denerwuj się. Zawsze możesz to zrobić to w innym terminie. Utrzymanie domu w porządku jest ważne, ale nie może przesadnie wpływać na Twoje samopoczucie.
  • Korzystaj z harmonogramu i pomocy innych – jeżeli porządki muszą być gruntowne, rozłóż je na kilka dni. Ułóż plan wiosennych porządków, zacznij od najpilniejszych i odhaczaj kolejne zadania. Jeżeli zadanie sprzątania w pojedynkę jest z różnych przyczyn zbyt trudne, poproś o pomoc innych domowników, ale także znajomych, którzy mają chęć i wolny czas.
  • Posłuż się nowymi metodami organizacji – zachowaj porządek w domu stosując nowe metody organizacji. Wykorzystaj różne pojemniki, organizery czy haczyki, aby w lepszy sposób wykorzystać przestrzeń w szafach czy na ścianach.
Para sprząta różowe tło