Niektórzy przygotowują herbatę w sposób, który nie wymaga większej filozofii – ot, wrzuca się saszetkę lub torebkę do kubka, zalewa gorącą wodą i gotowe. A co, jeśli zależy Ci na wydobyciu jak najlepszego smaku? Albo masz specjalny rodzaj herbaty? Jeżeli interesuje Cię poznanie bardziej precyzyjnych danych związanych z przygotowaniem herbaty w odpowiedniej temperaturze i czasie, sprawdź nasz tekst.

Odpowiednia temperatura wody do parzenia herbaty

Temperatura wody do herbaty powinna być dobrana do konkretnego rodzaju herbaty. Mamy białą, zieloną, niebieską (Oolong), czerwoną (Pu-erh), żółtą oraz czarną, a także herbaty aromatyzowane. Jaka powinna być odpowiednia temperatura parzenia każdej z nich?

W jakiej temperaturze parzyć herbatę białą?

Herbatę białą (na przykład Baihao Yinzhen) powinno się parzyć w temperaturze od 70 do nawet 95 stopni Celsjusza. Czas parzenia białej herbaty wynosi od 2 do 5 minut.

Jaka jest dobra temperatura wody do herbaty zielonej?

Jako właściwą temperaturę do parzenia herbaty zielonej (na przykład Sencha lub Bancha) wskazuje się tę od 60 do 85 stopni. Powinno się ją parzyć przez około 3 minuty.

W jakiej temperaturze należy parzyć herbatę niebieską?

Niebieska herbata, czyli Oolong powinna być parzona przez 4-7 minut w temperaturze od 85 do 90 stopni.

Jaki jest najlepszy czas parzenia oraz temperatura herbaty Pu-erh?

Czerwoną herbatę pu-erh zaparzaj przez 4-7 minut w temperaturze sięgającej aż 95 czy nawet 100 stopni Celsjusza.

W jakiej temperaturze parzyć czarną herbatę?

Herbatę czarną (Earl Grey, Assam, Ceylon) powinno się parzyć w temperaturze 90-95 stopni przez 3 lub 5 minut.

Dobra temperatura i czas parzenia żółtej herbaty

Żółtą herbatę, czyli na przykład Junshan Yinzhen powinno się parzyć w temperaturze 70-80 stopni przez 4-5 minut.

Jak parzyć herbatę aromatyzowaną?

Jest jeszcze kwestia temperatury wody herbaty aromatyzowanej. Tutaj powinna być na poziomie 75-85 stopni. Czas parzenia to od 2 do 5 minut.

Na koniec uwaga, która pasuje zarówno do herbat aromatyzowanych, jak i wszystkich innych rodzajów herbat. Warto eksperymentować, a także zobaczyć, jaką temperaturę wody do parzenia herbaty oraz czas parzenia podaje producent (o ile mamy takie informacje). Żeby dokładnie sprawdzić temperaturę możesz korzystać ze specjalnych termometrów lub ewentualnie czajników z termometrem.