Święta moga przywodzić różne skojarzenia i wiązać się z rozmaitymi czynnościami. Dla wielu osób czas przedświąteczny oznacza również przedświąteczne porządki. Nie jest to może najprzyjemniejsze zadanie (a często również nie najważniejsze), ale jednak trzeba je wykonać. Podpowiadamy, co zrobić, żeby je zaplanować, a następnie ogarnąć.

Planowanie przede wszystkim

Brzmi to może trochę sztywno i aż dziwnie w kontekście czegoś takiego, jak porządki przedświąteczne, ale jednak im szybciej i dokładniej coś się zaplanuje, tym lepiej. Jest wtedy mniej stresu i niepodzianek. Wiele rzeczy nie nawarstwi się w jeden dzień, nie okaże się, że nagle trzeba jechać do sklepu czy coś prędko zamawiać. Oczywiście nie zawsze plan musi być wykonany co do joty i bardzo rygorystycznie, ale dobrze mieć wszystko porozkładane choćby dla komfortu psychicznego. Warto także planować realistycznie, uwzględniać inne czynniki (praca zawodowa, plany innych osób) – wszystko, aby nagle nie okazało się, że jednego dnia chcemy odkurzać, myć, piec, a do tego jeszcze pojechać po prezenty i odebrać rodzinę, która przybywa na Święta.

Planowanie porządków przedświątecznych lista

Pamiętaj także, że niekoniecznie musisz robić wszystko samodzielnie. Jeżeli tylko masz możliwość, podziel się pracą z innymi domownikami. Do prac porządkowych możesz także zaangażować także dzieci, dla których może to być czas spędzony pożytecznie, ale i zapewnić dużą frajdę z pomocy. Pamiętaj tylko, by zadania przydzielać odpowiednio do możliwości. Umów się także, że jeśli ktoś nie da rady czegoś wykonać, poinformuje o tym odpowiednio wcześnie.

Zadbaj o miejsce i przestrzeń

Świąteczne sprzątanie oraz wprowadzenie ozdób może wymagać zrobienia miejsca, usunięcia czy przesunięcia pewnych mebli. Pamiętaj, żeby je zabezpieczyć i umieścić w takim miejscu, gdzie nie będą one zagracały przestrzeni. Jeżeli takie przenosiny są zbyt trudne, warto poprosić o pomoc, ewentualnie pomyśleć, czy są one potrzebne – czy koniecznie chcesz lub musisz sprzątać w danym miejscu oraz czy na pewno umieścisz tam jakąś ozdobę.

Przedświąteczne odkurzanie, mycie i sprzątanie

Zasadniczą część świątecznych porządków najlepiej wykonaj dwa razy – na kilka dni przed Świętami oraz bezpośrednio przed. Odkurz dywany, umyj podłogi, a także inne powierzchnie. Skup się przede wszystkim na miejscach, które będą użytkowane podczas Świąt; z których będziesz korzystać osobiście lub z innymi domownikami czy gośćmi. Pamiętaj zarówno o umyciu pokoju lub pokoi, jak i łazienki czy tolaety. Sprawdź wcześniej, czy dywan lub zasłony nie wymagają przeprania. Trzeba będzie zająć się nim wcześniej. Na kilka dni umyj także okna – pamiętaj tylko, by zaplanować je na czas, gdy zapowiadana będzie słoneczna, sucha pogoda (nie można być ani w deszczu, ani przy mrozie).

Sprawdź ozdoby, światełka i inne dekoracje na choinkę i do domu

Ubieranie choinki i dekorowanie mieszkania czy domu to jedne z bardziej przyjemnych aktywności świątecznych. Warto jednak sprawdzić wcześniej stan drzewka oraz ozdób czy lampek choinkowych. Jeżeli są uszkodzone, to sprawdź czy można je naprawić, a jeśli nie – będzie czas na wymianę.

Dekorowanie choinki

Jeżeli chodzi o samo ubieranie choinki – jedni robią to już początkiem grudnia, inni zostawiają sobie czas na okres tuż przed Wigilią, a inni robią to 24 grudnia. Wszystko zależy od tradycji w Twoim domu, ale także możliwości. Jeśli inne obowiązki sprawiają, że nie uda się udekorować drzewka w dany dzień, przełóż to na czas wcześniejszy (raz jeszcze widać duży sens planowania).

Nie wszystko musi być idealnie

Niezadowolona para sprząta

Na koniec pamiętaj także o tym, że nie wszystko musi być zapięte na ostatni guzik i perfekcyjne. Oczywiście nie można popadać w drugą skrajność i pozwolić na całkowity nieład (z wielu przyczyn, choćby związanych ze zdrowiem, także psychicznym), ale też nie ma sensu za bardzo przejmować się różnymi detalami. Pamiętaj, że gruntowne porządki możesz przeprowadzić także przy innej okazji i nie są one warte ani Twojego samopoczucia, ani atmosfery.

Sprawdź ofertę BROCK Polska, w której znajdziesz mopy i odkurzacze, które przydadzą się przy przedświątecznych porządkach

Polecamy także kilka innych artykułów związanych ze sprzątaniem i czyszczeniem domowym:

Jak wyczyścić przypaloną kuchenkę elektryczną? Podrzucamy kilka sposobów

Jak odkamienić czajnik elektryczny? Kilka domowych porad

Jak wyczyścić młynek do kawy? Przedstawiamy kilka sposobów

Jak usunąć żywicę z ubrania żelazkiem…? Poznaj cztery żelazkowe lifehacki

Jak wybrać dobry odkurzacz?