Zarówno parownica jak i żelazko służą do usuwania zagnieceń na ubraniach. Odkąd parownica pojawiła się na rynku, trwa konflikt, które z tych urządzeń jest lepsze. Oba mają zarówno swoje zalety jak i wady, jednakże finalnie które lepiej jest wybrać? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule.

Do czego służy parownica?

Parownica sprawdzi się idealnie do odświeżenia garderoby. Dzięki niej możemy nadać świeżość ubraniom, pozbywając się niechcianych zapachów.

Usunie ona drobne zagniecenia, nawet wtedy gdy nie mamy do tego warunków. Jest bardzo mobilnym urządzeniem, które nie potrzebuje do osiągnięcia efektu deski do prasowania, czy też płaskiej powierzchni, na której będziemy wykonywać proces prasowania. Sprawdzi się zatem idealnie w podróży, a także dla perfekcjonistów, którzy nie znoszą nawet drobnych zagnieceń. Dodatkowo jest alternatywą dla osób, które nie znoszą tradycyjnego prasowania.

Parownica zalety:

  • kompaktowa i przenośna
  • prasowanie pionowe i poziome
  • nie wymaga miejsca do prasowania czy deski
  • zastosowanie: odświeżanie ubrań, pozbywanie drobnych zagnieceń
  • alternatywa dla tradycyjnego prasowania

Kiedy wybrać żelazko?

Żelazko służy do tradycyjnego prasowania. Wymiarami niewiele różni się od parownicy, je także można zabrać ze sobą na wakacje. Żelazko jest przeznaczone do prasowania dużej ilości ubrań, ale także grubszych materiałów, jak np. zasłon. Dzięki odpowiednio profilowanej stopie, której temperaturę dobieramy odpowiednio do materiału, który zamierzamy prasować, mamy możliwość precyzyjnego prasowania. Zwężana końcówka podstawy daje dostęp do wielu trudno dostępnych miejsc, jak np. kołnierzyk w koszuli. Dodatkowo żelazko posiada strumień pary, który również znajdziemy w parownicy. To zapewnia podwójną dokładność i niezastąpiony efekt.

Czy parownica zastąpi żelazko?

Porównując oba urządzenia, pod względem funkcji prasowania, żelazka nie da się zastąpić. Parownica będzie idealnym dopełnieniem, ale nie sprawdzi się zawsze, może nie poradzić sobie z głębszymi zagnieceniami, z którymi upora się żelazko. Prasowanie za pomocą żelazka jest dokładniejsze i bardziej precyzyjne, mamy większy wpływ na ten proces. Parownica poprawi niewielkie zagniecenia, które pojawiły się już po generalnym prasowaniu, ponieważ możemy to zrobić nawet w biegu, prasując w pionie.

Jakie żelazko wybrać?

Polecamy takie, które spełni oczekiwania najbardziej wymagających i połączy dwa urządzenia w jednym. Mowa tutaj o Brock BSI 5502 BL.  Posiada ono funkcję prasowania w pionie oraz bezdotykowo za pomocą pary, dzięki czemu zawiera funkcje parownicy, umożliwiając wyprasowanie zawieszonych firan czy zasłon. Żelazko o mocy 2600 W, wyposażone jest w zbiornik o pojemności 320 ml. Posiada również stopę ceramiczną, która nagrzewa się równomiernie i jest odporna na zarysowania.

Znajdziemy w nim funkcje, takie jak:

  • płynna regulacja temperatury
  • funkcja zapobiegająca kapaniu
  • system samooczyszczania z osadów mineralnych