Wybierając się na biwak czy wakacje w naturze bez wątpienia przyda się przenośna kuchenka turystyczna. Kuchenka daje możliwość przygotowywać posiłki w warunkach outdoorowych w prosty i szybki sposób, a także podgrzać wodę na herbatę czy inne napoje. Sklepy oferują różnego rodzaju kuchenki, ale która kuchenka turystyczna będzie najlepsza?

Jakie są dostępne rodzaje kuchenek przenośnych?

gazowe -jedno lub dwupalnikowe, zasilane butlą z gazem propan-butan lub zasilane jednorazowym pojemnikiem tzw. kartuszem

elektryczne jednopalnikowe, dwupalnikowe

zasilane na paliwa np. benzynę, ropę

Kuchenka turystyczna gazowa – wady i zalety

Kuchenka gazowa to rozwiązanie, które jest lekkie i może zaoszczędzić miejsce w plecaku. W tym przypadku, wyróżniamy różne rodzaje kuchenek gazowych.

Wśród turystycznych kuchenek gazowych wyróżniamy, takie które korzystają z:

 • kartuszy, wyróżniamy 3 rodzaje: nabijane, nakręcane, z połączeniem rozporowym. Jest to dość tania, ale i jednorazowa opcja, idealna na wycieczkę z plecakiem.
 • butli gazowej – standardowej 11-kilogramowej;
 • butli LPG – jest to opcja dość droga, ale i wydajna

Zalety kuchenki gazowej turystycznej:

 • mała, lekka
 • prosta w obsłudze
 • można zabrać ją do plecaka
 • nie potrzebuje dostępu do prądu

Wady kuchenki gazowej turystycznej:

 • nie można zabrać jej w podróż samolotem
 • ograniczenia w dostępności butli z gazem/kartusza

Kuchenka turystyczna elektryczna

Wśród elektrycznych kuchenek turystycznych mamy takie, które są jedno- lub dwupalnikowe. Kuchenki elektryczne do działania potrzebują prądu, który nie zawsze jest dostępny, szczególnie jeśli wybieramy się w naturę. Jeśli jednak mamy do niego dostęp, kuchenka elektryczna może okazać się świetnym rozwiązaniem do przyrządzenia obiadu dla całej rodziny.

Podczas wyboru kuchenki elektrycznej, warto zwrócić uwagę na jej moc, obecność nóżek antypoślizgowych, a także kontrolki zasilania czy ochrony przed przegrzaniem.

Kuchenka elektryczna zalety:

 • szybko nagrzewa się
 • idealna na camping
 • możliwość dostosowania stopnia nagrzania
 • w przypadku dwupalnikowych, możliwość przygotowania dwóch posiłków jednocześnie

Kuchenka elektryczna wady:

 • potrzebuje dostępu prądu
 • większe wymiary

Kuchenka przenośna elektryczna czy gazowa, którą wybrać?

Aby wybrać kuchenkę elektryczną bądź gazową, należy odpowiedzieć na kilka pytań.

 1. Jakim środkiem transportu będziemy podróżować?
 • Podróż kamperem/autem – jeśli wybieramy się na wycieczkę kamperem, który ma dostęp do prądu, to wtedy lepszą opcją będzie elektryczna kuchenka turystyczna. Wtedy rozmiar kuchenki przenośnej ma drugorzędne znaczenie, ponieważ podróżując autem, nie musimy jej dźwigać. 
 • Podróż autem bez możliwości dostępu do prądu, wtedy warto zdecydować się na kuchenkę przenośną gazową
 • Podróż samolotem – jeśli wybieramy podróż samolotem, należy wziąć pod uwagę to, że nie damy rady przewieźć w ten sposób kuchenki gazowej. Możemy zakupić kartusz (jednorazowy pojemnik) na miejscu, jednakże nie wszędzie możemy go dostać. W niektórych krajach może być to skomplikowane. 
 1. Jaka jest destynacja, do której zmierzamy?

Jeśli wybieramy się w góry, czy podróżujemy na własnych nogach, warto pomyśleć o wadze i rozmiarze kuchenki. W górach sprawdzi się kuchenka gazowa. Mimo, że w niższych temperaturach jest mniej wydajna, to jednak, będąc pośrodku natury, gdzie nic w pobliżu nie ma, znalezienie dostępu do prądu może być mocno ograniczone.

Gdy natomiast wybieramy się na kemping, gdzie nie ma problemu z prądem, wtedy bez przeszkód możemy zabrać elektryczną kuchenkę ze sobą.

 1. Jakie ma być przeznaczenie kuchenki turystycznej?

Warto zastanowić się co jest priorytetem, czy szukamy kuchenki o jak najmniejszych rozmiarach, a może takiej która daje nam większe możliwości. Jeśli kuchenka przenośna ma spełnić minimum, takie jak podgrzanie wody czy garnka z jedzeniem, wtedy wystarczy nam mała, jednopalnikowa kuchenka. Jednakże, jeśli wybieramy się na rodzinny wyjazd, wiadomo że lepiej sprawdzi się elektryczna kuchenka dwupalnikowa.

Warto również zwrócić uwagę na moc palnika. Jeśli jest większa, to szybciej podgrzejemy czy zagotujemy, ale również szybciej zużyjemy gaz. Wybór palnika powinien być dostosowany do długości wyjazdu, a także warunków, w których będziemy gotować (zimno/ciepło czy też wietrznie/bezwietrznie), ponieważ np. przy dużym wietrze i zimnie, potrzebna jest większa moc.

Jaką przenośną kuchenkę gazową wybrać?

Brock GS 001 W

Ta gazowa kuchenka jest wygodna i kompaktowa oraz posiada wysokiej jakości palniki żeliwne. Obudowa została skonstruowana z metalu odpornego na zniszczenie. Kuchenka Brock GS 001 W ma bardzo niskie zużycie gazu i współpracuje z butanem G30, a także propanem G31 (standard LPG).

 • Niskie zużycie gazu.
 • Wysokiej jakości palniki żeliwne.
 • Odporna metalowa obudowa.

Więcej o kuchence Brock GS001W przeczytasz tutaj.

Jaka przenośna kuchenka elektryczna?

Brock EP 1500 BK

Jest to kuchenka elektryczna jednopalnikowa o mocy 1500W z płytą grzejną o średnicy 18,5 cm. Posiada funkcję ochronną przed przegrzaniem, która zapewnia bezpieczeństwo użytkowania.

Kuchenka jest łatwa do przenoszenia i można ją wykorzystywać w różnych miejscach, dzięki zgrabnym wymiarom (22,4 x 22,4 cm). Wyposażona jest także w kontrolkę zasilania, termostat i nóżki antypoślizgowe.

Więcej o kuchence elektrycznej Brock EP 1500 BK  tutaj.