Żelazka elektryczne starego typu, które można jeszcze gdzieniegdzie spotkać, odchodzą powoli do lamusa. Ich miejsce zajmują bardziej nowoczesne urządzenia. Jakie funkcje mogą mieć takie współczesne żelazka?

Spryskiwacz

Już w zasadzie standard i chyba najpopularniejsza z nowoczesnych funkcji (jakkolwiek możesz kupić żelazko bez niego). To po prostu możliwość spryskania prasowanej tkaniny przez znajdujące się w stopie żelazka otwory. Dzięki temu masz możliwość lepszego rozprasowania ubrań.

Funkcje parowe

Inna przydatne funkcje w nowoczesnym żelazku to funkcje parowe. Może być to możliwość ciągłego wytwarzania pary oraz jej regulacji. Funkcje parowe można również wyłączyć, by prasować na sucho.

System usuwania osadów mineralnych

Wraz z wrzącą wodą i gorącą parą są wyrzucane z żelazka (przez otwory) zanieczyszczenia. Dzięki temu w żelazku nie pozostają osady, które mogłyby mu zaszkodzić.

Funkcja antykapienia (zapobiegająca kapaniu)

Zapobiega ona kapaniu, które może pojawiać się, gdy stopa żelazka stygnie tak, że zamiast pary wodnej wydobywają się z niej krople. Dzięki tej funkcji na prasowanych tkaninach nie powstają przykre plamy.

System antywapienny

Nowoczesne żelazka wyposażone są też często w system, który zapobiega osadzaniu się kamienia. Chodzi tu zarówno o wapienny osad w żelazku, jak i, co gorsza, na ubraniach. Jest to więc dobre wyjście do ochrony delikatnych tkanin. Warto jednak sprawdzić, z jakiej wody można przy danym żelazku korzystać – może się bowiem zdarzyć, że system odpowiednio nie zadziała (najlepiej niech będzie to zwykła woda z kranu). 

Automatyczne włączanie i wyłączanie grzania żelazka

Dowcipy o przypalonych koszulach czy przyłożeniu żelazka do ucha zamiast telefonu to jedno, ale jednak z gorącem i ogniem nie ma żartu. Funkcja automatycznego włączania i wyłączania grzania żelazka (tzw. funkcja strażaka) to coś dla roztargnionych i zapominalskich. Dzięki temu żelazko wyłącza się, gdy przez przez pewien czas pozostaje nieruchome. A jest też wariant, w którym wyłącza się, gdy tylko zdejmiesz z niego rękę.

Zimna stopa

Było już o gorącu, to pora na coś chłodniejszego. Ta nowoczesna funkcja przyda się szczególnie przy bardzo delikatnych tkaninach, które mogą być szczególnie podatne na wysokie temperatury. Stopa żelazka jest tu tylko lekko podgrzewana.

Prasowanie w pionie

To funkcja idealna, gdy chcesz przeprasować drobne zagniecenia, ale bez zdejmowania ubrania (np. sukienki) z wieszaka albo powieszonej już zasłony. Do prasowania w pionie polecane jest żelazko z generatorem pary.

Żelazko bezprzewodowe

Na koniec coś, co jest nie tyle funkcją, co raczej rodzajem nowoczesnego żelazka. Warto o nim jednak wspomnieć. To świetne rozwiązanie, gdy chcesz uniknąć „uwiązania” kablem. Sprzedaje się je w zestawie ze stacją dokującą, na którym się nagrzewa. 

Minusem takiego rozwiązania jest to, że prasuje się wolniej. Jednorazowo stacja nagrzeje żelazko na kilkanaście ruchów. Stojak taki nadal musi być zresztą podłączony przewodowo. Możesz jednak zdecydować się także na zakup żelazka z odłączanym kablem.