Wybór odpowiedniego filtra do ekspresu przelewowego może mieć wpływ na smak i jakość kawy. Dlateo dobrze jest wybrać odpowiedni rodzaj filtra. Choć pozornie nie jest to nic skomplikowanego, przypominamy dostępne rodzaje filtrów do ekspresu przelewowego oraz wady i zalety każdego z nich.

Jakie są dostępne filtry do ekspresów przelewowych?

Dostępne są dwa główne rodzaje filtrów: papierowe i wielorazowe.

Filtry papierowe wychwytują fusy i oleje kawowe, zapewniając czysty napar. Są wygodne i łatwe w użyciu. Można je spotkać w różnych rozmiarach, dzięki czemu pasują do większości ekspresów przelewowych. Do tego są stosunkowo niedrogie. Gdzie wobec tego wady? Przede wszystkim są mało przyjazne dla środowiska. Trzeba je regularnie wymieniać, czyli po prostu wyrzucać. To generuje kolejne śmieci. Do tego mogą nadać kawie papierowego posmaku.

Filtry wielorazowe są namiast bardziej ekologiczne, gdyż mogą być wykorzystywane wiele razy. Wykonane są z takich materiałów, jak stal nierdzewna, silikon czy nylon. Ich ważną zaletą jest to, że mogą pozwolić na uzyskanie bogatszego smaku kawy. Do minusów należy zaliczyć wysoką cenę, trudność w czyszczeniu, a także to, że mogą przepuszczać fusy do kawy lub dodawać do kawy (metaliczny) posmak.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, gdy wybierasz filtr do ekspresu przelewowego?

Wybierając filtr do ekspresu przelewowego, dobrze jest również wziąć pod uwagę:

  • Rozmiar filtra – powinien być dopasowany do modelu ekspresu.
  • Kształt filtra – niektóre mają kształt stożka, podczas gdy inne są płaskie. Jest to ważne o tyle, że kształt filtra może wpływać na przepływ wody i smak kawy.
  • Materiał filtra – jeśli wybierasz filtr wielorazowy, wybierz materiał, który będzie łatwy do czyszczenia i nie będzie nadawał kawie posmaku.

Jak zawsze warto pamiętać o tym, by używać dobrej jakości kawy. Nie należy nią także przepełniać filtra.

Polecamy ekspresy przelewowe do kawy z oferty Brock Polska

Zachęcamy też do lektury:

Jak wybrać ekspres do kawy? Bierzemy łyk i podpowiadamy

Najlepsza kawa do ekspresu przelewowego

Ekspres do kawy Brock przelewowy