Wśród polecanych rodzajów czajników, czajnik ze stali nierdzewnej zajmuje szczególnie wysokie miejsce. Uważany jest on za dużo zdrowszy w porównaniu z czajnikami z tworzywa sztucznego lub aluminium, a także bardziej wytrzymały. Czym kierować się przy wyborze najlepszego czajnika ze stali nierdzewnej?

Jakie są zalety czajnika ze stali nierdzewnej? Dlaczego w ogóle warto go wybrać?

Czajnik ze stali nierdzewnej polecany jest obok czajnika ze szkła oraz czajnika ceramicznego jako ten bardziej zdrowy sprzęt małego AGD. Właściwie wybrany czajnik ze stali nierdzewnej jest wolny od problemów pokroju przenoszenia do przygotowywanych napojów szkodliwego mikroplastiku. Bakteriom jest trudniej się na nim utrzymać. W mniejszym stopniu ulega korozji. Jest również bardziej odporny na uszkodzenia zewnętrzne.

Jak wybrać odpowiedni czajnik ze stali nierdzewnej?

Najbardziej poleca się te czajniki elektryczne, które są wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Najlepiej 18/10, czyli z proporcjami 18 procent chromu i 10 procent niklu. Dla alergików polecane są z kolei czajniki ze stali nierdzewnej 18/0, czyli bez domieszki niklu. Istotne jest również to, by nie tylko zewnętrzna, ale również wewnętrzna część czajnika oraz filtr były wykonane ze stali. 

Jeżeli zależy Ci na jak najbardziej zdrowym czajniku, elementów plastikowych, które mają kontakt z gotującą się wodą, powinno być w nim jak najmniej.

Unikaj także czajników elektrycznych z elementami z metali ciężkich (arsenu, ołowiu, miedzi, ale także niklu…) lub mosiądzu, które miałyby styczność z wodą. Warto wspomnieć, że w przypadku niklu przeprowadzone badania pokazały, że najwyższa przekazana ilość niklu z elementów grzejnych i tak jest niższa niż granica, która obowiązuje w Polsce i innych krajach UE. Jeśli jednak chcesz, możesz zdecydować się na czajnik ze stali 18/0.

Czajnik ze stali nierdzewnej może także bardziej się nagrzewać. Na szczęście na rynku można znaleźć modele, w których zewnętrzna część czajnika pozostaje chłodna. 

O czym jeszcze pamiętać przy wyborze czajnika ze stali nierdzewnej?

Wybierając czajnik elektryczny ze stali nierdzewnej zwróć również uwagę na inne elementy ważne przy zakupie czajnika. Sprawdź zatem jaką czajnik ma pojemność, jaka jest jego moc czy jakie ma dodatkowe funkcje.

Pamiętaj także koniecznie o regularnym czyszczeniu czajnika.