Pakujesz się na wakacje do przyczepy kempingowej lub kampera i planujesz w drodze coś własnoręcznie pichcić? Możesz to robić na kuchence, którą zabierzesz na taką czterokołową eskapadę. Jak jednak wybrać tę, która będzie najlepiej się nadawała w podróż? Czy ma to być gazowa dwupalnikowa? A może postawić na ceramiczną płytę gazową? Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, jaka kuchenka do kampera będzie najlepsza.

Zaczyna się wybór kuchenek – z jakimi rodzajami możesz się spotkać?

Zasadniczo najczęściej wyróżnia się dwa – kuchenki gazowe lub elektryczne (można też jeszcze spotkać niezbyt efektywną kuchenkę na paliwo stałe, np. w kostkach, bardziej do podgrzewania gotowego jedzenia). Który wariant jest lepszy do kampera?

Kuchenka elektryczna ma sens, o ile wiesz, że będziesz mieć stały dostęp do prądu. Ewentualnie zmagazynowaną energię (w akumulatorach) lub możliwość jej wytworzenia (w agregacie). 

Tymczasem kuchenka gazowa pozwala przygotowywać posiłki bez dostępu do prądu. Jeżeli akumulator, agregat lub inne źródło energii byłoby dla Ciebie obciążeniem albo nie masz gwarancji stałego zasilania, zdecyduj się raczej na zakup kuchenki gazowej.

Pamiętaj, że niezależnie od tego, jaką kuchenkę do kampera wybierzesz, musi ona być bezpieczna. W przypadku kuchenki gazowej bezpieczna powinna być cała instalacja, a jej podłączeniem niech najlepiej zajmie się osoba, która ma już nieco obycia (i stosowne uprawnienia). W kuchenkach elektrycznych warto sprawdzić obecność ochrony przed przegrzaniem. Przy kuchence gazowej zaleca się zainstalowanie w kamperze czujnika gazu. 

Na pewno warto postawić na urządzenia wykonane z solidnych materiałów i od sprawdzonych producentów. Dobrym dodatkiem będą też podstawki antypoślizgowe.  W przypadku kuchenki gazowej możesz zainwestować także w ochronę przed wiatrem (sprawdź również, czy kuchenka jest przeznaczona tylko do użytku zewnętrznego).

Zobacz także, czy z kuchenki będzie Ci się korzystało odpowiednio prosto i wygodnie. Zwraca się uwagę, że kuchenka powinna być maksymalnie nieskomplikowana w konstrukcji. Pamiętaj o takim szczególe jak rozmiar płyty czy części grzejnej – chodzi o to, żeby móc komfortowo postawić naczynia.

Decydujesz się na gazową kuchenkę do kampera. Czym ją możesz zasilić? Co warto wiedzieć o palnikach?

Na rynku znajdziesz różne kuchenki gazowe, które zasadniczo korzystają z:

  • butli gazowej – standardowej 11-kilogramowej;
  • butli LPG – jakkolwiek jest to droga opcja, to jej użytkowanie jest dość komfortowe i koniec końcem Ci się zwróci;
  • nabojów (kartuszy) gazowych – rozwiązanie to jest najbardziej poręczne, uchodzi również za najtańsze. W istocie może nie być do końca praktyczne, chyba, że planujesz gotować rzadko, dla mniejszej liczby osób lub masz zapas nabojów. Pojedynczy kartusz pozwala bowiem na przygotowanie najwyżej trzech większych posiłków.

Zawsze dokładnie sprawdź, jakie jest paliwo, z którego korzysta dana kuchenka. W niektórych modelach jest możliwość podłączenia kuchenki zarówno do butli, jak i skorzystania z naboju gazowego. Pamiętaj także, że zużycie gazu różni się zależnie od pory roku i warunków atmosferycznych (chodzi tu szczególnie o gotowanie na świeżym powietrzu).

Zwróć także uwagę na moc palnika. Pamiętaj, że większa i szybsze działanie przełożą się też na szybsze wykorzystanie paliwa. Wybór palnika powinien być dostosowany do aktywności (krótszy-dłuższy wypad) i warunków zewnętrznych (czy jest cieplej, czy zimniej – i siłą rzeczy będzie potrzebna większa moc).

Na co zwrócić uwagę w przypadku elektrycznej kuchenki do kampera?

Jeśli dokonujesz wyboru kuchenki elektrycznej, sprawdź przede wszystkim jej moc i zużycie prądu.

Ile palników kuchenki do kampera?

Prócz rodzajów zasilania kuchenki dzieli się także ze względu na liczbę palników. Najmniejsza to jeden palnik, często można spotkać dwupalnikową kuchenkę, a zdarzają się też modele z większą ilością. Jak można się domyślić, kuchenka z pojedynczym palnikiem nadaje się jako uzupełnienie lub jeśli gotuje się dla mniejszej liczby osób (lub tylko dla siebie). Jeśli pasażerów kampera jest więcej, zależy na czasie, wtedy lepiej zdecydować się na zakup kuchenki, w której będzie zdecydowanie więcej palników.

Kuchenka do kampera do zabudowy – czy to dobry pomysł?

Oprócz wolnostojącej kuchenki do kampera możesz również znaleźć przeznaczone do zabudowy kuchenki gazowe zintegrowane, w których znajdzie się też zlew. Kuchenka do kampera do zabudowy to rozwiązanie wygodniejsze, niemniej również droższe.

Niektórzy sugerują również, że kamperowcy mogą skorzystać z rozwiązań tradycyjnych kuchenek gazowych, czyli przeznaczonych zasadniczo do domu. Taką kuchenkę również można zabrać na pokład, trzeba jedynie ją dobrze zabezpieczyć, żeby się nie rozleciała i nie uległa uszkodzeniu podczas jazdy.

W ofercie rynkowej możesz spotkać także ceramiczną płytę gazową, którą będzie alternatywą dla kuchenki. Wskazuje się, że jest ona czystszym, wydajniejszym i bardziej energooszczędnym rozwiązaniem.

Co zamiast kuchenki do kampera?

Oczywiście kuchenkę gazową lub elektryczną można zastąpić także innymi urządzeniami kulinarnymi. Może to być na przykład przenośny grill elektryczny czy turystyczny grill gazowy. Pozwoli on przygotować najrozmaitsze potrawy – nie tylko kiełbaski czy szaszłyki.

Jeszcze inną propozycją jest miniaturowa turystyczna kuchenka gazowa z jednym palnikiem, którą możesz zabrać ze sobą nawet do plecaka czy torby. To również rozwiązanie, które może posłużyć jako awaryjna kuchenka. Z innej strony możesz także spotkać polecenie piekarnika do kampera.

Na podsumowanie pytania, na które warto sobie odpowiedzieć, gdy zastanawiasz się, jaka kuchenka do kampera

  • W jakim okresie planujesz wyjazdy kamperem (tylko latem czy również w inne pory roku)?
  • Jak często planujesz korzystać z kuchenki?
  • Dla ilu osób chcesz gotować?
  • Jakie posiłki będą najczęściej przyrządzane?
  • Czy kuchenka ma służyć Ci tylko w kamperze?
  • Czy możesz liczyć na stały dostęp do prądu?
  • W jakim budżecie chcesz się zamknąć?

Proponowana kuchenka do kampera z naszej oferty

EP 1500 BK

To jednopalnikowa kuchenka elektryczna. Płyta grzejna ma średnicę 18,5 cm i moc 15000 W. Wyposażona jest w nóżki antypoślizgowe oraz ochronę przed przegrzaniem. EP 15000 BK jest  proponowana nie tylko jako kuchenka do kampera, ale również jako kuchenka do akademika lub kawalerki.

Sprawdź wszystkie kuchenki elektryczne oraz kuchenki gazowe w naszej ofercie i wybierz najlepszą do kampera