Naklejki termiczne, czyli naprasowanki na T-Shirtach są bardzo popularne. Czy jednak wiesz, że można je przygotować także samodzielnie, w warunkach domowych, za pomocą żelazka? Tylko jak to to zrobić? Przedstawiamy miniporadnik.
Naprasowanka krok po kroku. Jak ją zrobić?
- Zacznij od bardzo dokładnego przeprasowania miejsca, w którym chcesz umieścić naklejkę.
- Odczekaj i upewnij się, że nie jest ono wilgotne.
- Przyłóż naklejkę i połóż na niej (dla zabezpieczenia) papier do pieczenia lub bawełnianą szmatkę. Uważaj, żeby naklejka się przypadkiem nie przesunęła.
- Niezbyt mocno, bez przesady, dociskaj żelazkiem w odpowiedniej temperaturze przez określony czas. Najpierw na krawędzi, potem w kolejnych miejscach. Żelazko musi być przyłożone w każdym miejscu naprasowanki.
Ważne – temperatura będzie najpewniej różnić się w zależności od konkretnej naprasowanki i zawsze wymagać sprawdzenia. Dlatego dobrze, jeśli Twoje żelazko ma szeroką możliwość regulowania temperatury. To samo tyczy się czasu prasowania naprasowanki – zawsze musisz go indywidualnie sprawdzić.
5. Gdy skończysz proces wgrzewania naklejki, zacznij powoli, bardzo delikatnie, odrywać folię transportową, czyli tą, na której znajdowała się grafika. Możesz to zrobić od razu, ale czasem musisz poczekać aż całość wystygnie. Znowu będzie to zależne od konkretnej naprasowanki.
6. Jeżeli widzisz, że nie udało się wgrzać naklejki (część zostaje na folii), powtórz wgrzewanie.
7. Kiedy całość naklejki znajdzie się na koszulce, połóż na niej papier do pieczenia lub szmatkę i przeprasuj (maksymalnie 3 sekundy w jednym miejscu). Zwróć szczególną uwagę na krawędzie.
O czym jeszcze warto pamiętać, jeśli chodzi o wykonanie naprasowanki?
Gotową koszulkę z naprasowanką poleca się zostawić na 2 dni, żeby druk się nie rozleciał. Niektórzy sugerują także, by wcześniej, przed wgrzewaniem, lekko przyszyć naprasowankę. Koszulkę z naprasowanką powinno się prać ręcznie, wywróconą na drugą stronę. Jeśli decydujesz się na pranie w pralce, rób to w niskiej temperaturze, 30-40 stopni Celsjusza, i przy niskim wirowaniu (albo w ogóle bez).
Odradza się suszenie koszulek w suszarce lub na kaloryferze, a także korzystanie z mocnych środków chemicznych (wybielaczy i nie tylko). Prasować powinno się także z koszulką wywróconą na lewo, w temperaturze żelazka mniejszej lub równej 150 stopni.
Naprasowanki najlepiej wykonuje się na koszulkach z wełny, bawełny lub tkaniny bambusowej. Niekoniecznie muszą być w białym kolorze. Gotowe naprasowanki można kupić, ale także przygotować od zera, za pomocą programu komputerowego, a następnie wydrukować. Pamiętaj jedynie, by zrobić to na papierze transferowym, czyli z folią transportową.
Raz jeszcze trzeba podkreślić bardzo istotną kwestię odpowiedniej temperatury żelazka. Nie może być ani za wysoka, ani za niska. Nie możesz również zbyt krótko lub zbyt długo przytrzymywać żelazka w jednym miejscu.
Sprawdź żelazka w ofercie BROCK Polska i stwórz za ich pomocą świetne koszulki z naprasowankami
Polecamy także artykuły:
Jakie nowoczesne funkcje mogą mieć żelazka?
Jak usunąć żywicę z ubrania żelazkiem…? Poznaj cztery żelazkowe lifehacki