Czy wiesz, w jaki sposób należy dbać o czystość młynka do kawy? Jest to bardzo ważna kwestia, dzięki której otrzymujesz pyszną, dobrą kawę i możesz cieszyć się długą pracą swojego urządzenia. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się, jak należy czyścić młynek.

Jak prawidłowo czyścić młynek do kawy?

Przede wszystkim dbaj o to, żeby młynek był czysty zawsze po użyciu. To znaczy, że musisz usuwać resztki kawy, które pozostają w młynku. Regularne czyszczenie młynka sprawi, że Twoja kawa będzie nie tylko zdrowsza – wolna od rozwijających się bakterii, ale również o wiele bardziej smaczna. Młynek powinno się czyścić przynajmniej dwa razy w  miesiącu lub częściej (raz w tygodniu) – zależy od tego, jak często mielisz kawę.

Jeśli chodzi o właściwe czyszczenie, jednym z popularnych sposóbów jest czyszczenie młynka przy użyciu ryżu. Ten zbożowy produkt o dużych zdolnościach absorbcyjnych nadaje się nie tylko do usuwania wody z zalanego laptopa, ale może także pomóc w pozbyciu się nieczystości z młynka.

Jak wyczyścić młynek ryżem? Wsyp do młynka niewielką ilość suchego ryżu i zmiel na drobne. Następnie usuń zmieloną zawartość.

Opisana powyżej metoda jest dość prosta, gdyż ryż znajdzie się w domowej kuchni prawie zawsze. Możesz jednak przygotować się i zakupić wcześniej specjalne tabletki do czyszczenia młynka. Postępujesz podobnie jak przy ryżu. Mielisz na drobne, a potem usuwasz. Czyszczenie przy pomocy tabletek jest również polecane, gdy chcesz wyczyścić młynek w ekspresie do kawy.

Dla pewności, że w młynku nie zostały resztki ryżu lub tabletek, po wyczyszczeniu poleca się zmielić ziarna kawy i wyrzucić je. Wytrzyj także młynek wilgotną szmatką i dobrze osusz.

A co jeśli nie masz pod ręką ani ryżu, ani tabletek? Na przykład zabierasz się za czyszczenie młynka na biwaku lub kempingu? Zawsze możesz wyczyścić młynek ręcznie. Nie jest to aż tak skomplikowane zajęcie, choć wymaga nieco cierpliwości i dokładności. Przyda Ci się do tego mały pędzelek, a także delikatna szmatka. Niektórzy polecają także sprężone powietrze, którym możesz wydmuchać resztki kawy. Nie jest to jednak akcesorium absolutnie konieczne.

Rozkręć młynek i dokładnie wyczyść każdy z elementów przy pomocy pędzelka oraz mokrej szmatki. Jeśli masz możliwość, przepłukaj pojemnik na kawę. Potem dokładnie wysusz.

Problemem przy ręcznym czyszczeniu młynka do kawy może być to, że musisz uważać, żeby nie pogubić żadnej części. Dlatego najlepiej dokładnie odkładaj każdy rozkręcony element na przykład na stolik. Do tego uważaj, aby się nie pociąć elementami tnącymi.

Drobna wskazówka na koniec. Wsypuj do młynka ziarna dobrej jakości

Przypominamy też o tym, by sięgać po ziarna dobrej jakości. Pamiętaj, że ani młynek, ani ekspres nie zmienia w cudowny sposób podrzędnej kawy w tę najlepszą. Jeśli ziarna są kiepskiej jakości, to pozostawią bardziej brudzące, oleiste ślady na elementach tnących młynka.

Sprawdź młynki do kawy w ofercie BROCK Polska

Polecamy także inne artykuły:

Jaki młynek do kawy wybrać?

Jak wybrać ekspres do kawy? Bierzemy łyk i podpowiadamy

Jak odkamienić czajnik elektryczny? Kilka domowych porad

Jak wyczyścić przypaloną kuchenkę elektryczną? Polecamy kilka sposobów