Napój bogów, obowiązkowy element wspólnego ciasteczka, spaceru czy sposób na rozbudzenie się. Mowa oczywiście o kawie. Przygotować można ją na różne sposoby, a jednym z nich jest skorzystanie z ekspresu. Może nadeszła dla Ciebie pora na zakup takiego? Tylko jaki wybrać – przelewowy, ciśnieniowy, a może inteligentny? Sprawdź nasz tekst, a dowiesz się, jak wybrać najlepszy ekspres do kawy dla swoich potrzeb.

Jakie są rodzaje ekspresów do kawy?

Zasadniczo są dwa rodzaje:

 • ekspresy przelewowe – budżetowe ekspresy domowe, które są bardzo proste zarówno w konstrukcji, jak i obsłudze. Jak działa ekspres przelewowy? Wystarczy wsypać zmieloną kawę do pojemnika z filtrem i wlać do osobnego zbiorniczka wodę. Gotuje się ona i przelewa do pojemnika z kawą. Następnie czarny napój trafia do dzbanka kawowego, który stoi na płycie grzewczej. Kawa z ekspresu przelewowego jest pozbawiona fusów, co jest uważane za sporą zaletę;
Ekspres do kawy Brock przelewowy
 • ekspresy ciśnieniowe – to droższe niż przelewowe ekspresy, które są szczególnie polecane dla kawowych smakoszy. Umożliwiają przygotowanie nie tylko zwykłej czarnej kawy, ale również wielu innych, a przede wszystkim espresso oraz innych napojów niż kawy.

Ekspresy ciśnieniowe dzielą się z kolei przede wszystkim na:

 • ekspresy automatyczne – ekspresy te mają bardzo dużo funkcji, umożliwiają przygotowanie różnych kaw. Są również bardzo proste. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie ustawienia i maszyna sama rusza. Ceny ekspresów automatycznych są jednak zazwyczaj dość wysokie;
 • ekspresy kolbowe – tańsze od automatycznych ekspresy ręczne, które kojarzą się z tymi, jakich używają bariści. Do zrobienia w nich kawy potrzeba trochę więcej wprawy. Masz za to większy wpływ na takie kwestie, jak na przykład temperatura albo ilość kawy, niż w przypadku ekspresów automatycznych. Zasadniczo wykorzystuje się do niego zmieloną kawę, choć są również modele z młynkami.

Możesz spotkać także ciśnieniowe ekspresy kapsułkowe, do których zwyczajnie wkładasz kapsułkę z kawą (lub innym napojem, na przykład gorącą czekoladą). Są one łatwe w obsłudze i czyszczeniu. Nie kosztują zbyt wiele w porównaniu z kolbowymi czy automatycznym.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekspresu do kawy?

 • moc ekspresu– zależy od niej szybkość przygotowywania kawy. Poleca się, by była ona na poziomie 1500 W;
 • ciśnienie parzenia kawy – przekłada się ono na to, jak bardzo intensywne będą smak i zapach napoju. Poleca się, by poziom był w przedziale 15-19 barów.
 • rodzaje kawy, które możesz przygotować – jeżeli Ty lub osoby, z którymi mieszkasz, lubicie różne kawy albo chcecie poeksperymentować, wybierz ekspres, który pozwoli Ci przyrządzić najróżniejsze rodzaje czarnego napoju. Sprawdź także, czy interesujący Cię ekspres pozwala tylko na przygotowanie kawy ze zmielonych ziaren, czy również z całych. Jeśli chcesz przyrządzać sobie inne napoje (wspomniana czekolada), również sprawdź, czy konkretny model na to pozwoli; 
 • liczba kaw, którą przygotujesz w jednym cyklu – ma to znaczenie, jeśli często pijesz kawę (sam lub z domownikami) lub często odwiedzają Cię goście. Wygodniej i oszczędniej jest bowiem nie nastawiać ekspresu co chwilę. Z kolei jeśli kawę pije jedna osoba i to nie non stop, możesz kupić ekspres, w którym przyrządzisz mniejsze ilości kawy;
 • dodatkowe funkcje i cechy – możliwość automatycznego wyłączenia się ekspresu, funkcja automatycznego spienienia mleka, zapamiętywania preferencji, obecność tacki podtrzymującej temperaturę czy podwójnej dyszy (umożliwia przygotowanie dwóch kaw jednocześnie), przygotowania kawy jednym kliknięciem, wbudowany młynek (tu sprawdź jego rodzaj oraz czy masz możliwość regulacji) itd.
 • łatwość użytkowania – duża ilość funkcji jest czymś często pożądanym, ale obsługa ekspresu nie powinna także nastręczać problemów. Czasem mnogość funkcji przytłacza. To samo tyczy się ekspresu kolbowego, który może niekiedy zaskoczyć. Zwróć uwagę na to, czy z ekspresu będzie Ci się wygodnie korzystało. Możliwe, że w zupełności będzie wystarczył najprostszy ekspres przelewowy;
 • sposób konserwacji ekspresu – łatwość powinna dotyczyć także utrzymywania ekspresu w porządku. Pamiętaj, że niezależnie od tego, jaki wybierzesz, musisz go regularnie czyścić i usuwać kamień. Jeżeli decydujesz się na zakup ekspresu przelewowego z papierowym filtrem, będziesz musiał go wymieniać po każdym użyciu. Alternatywą są filtry z plastiku lub z bardziej polecanej stali, które co jakiś czas musisz umyć. Ekspres przelewowy uważany jest jednak za najłatwiejszy w utrzymywaniu w czystości. W niektórych modelach automatycznych spotkasz systemy samodzielnego odkamieniania i czyszczenia ekspresu;
 • wygląd – dla niektórych osób nie jest to najważniejsza cecha. Natomiast inni bardzo mocno zwracają uwagę na to, by ekspres był możliwie jak najładniejszy.

Pamiętaj o jakości kawy

To element, który często jest pomijany. A szkoda. Nawet najlepszy ekspres do kawy nie sprawi bowiem, że pośledni gatunek będzie lepiej smakował. Dlatego jeśli zależy Ci na naprawdę dobrej kawie, kupuj tę od marek znanych z wysokiej jakości oraz smaku. To samo tyczy się kapsułek.

Oczywiście kawa kawie nierówna i dużo zależy od gustu osoby pijącej czarny napój. Zachęcamy do eksperymentowania, ale także pamiętania o tym, że przeciętny smak kawy może być związany z nią samą.

Czy wybrać ekspres do kawy do zabudowy?

Oprócz ekspresu wolnostojącego można się spotkać także z ekspresami do kawy do zabudowy. Choć często są to rozwiązania polecane do bardziej profesjonalnego użytku, w kawiarni lub restauracji, sprawdzają się one także w domu.

Kiedy mówi się o ich zaletach, wskazuje się na to, że zajmują mniej miejsca, są najczęściej bardzo eleganckie, a przede wszystkim pozwalają przygotowywać naprawdę najwyższej jakości kawę.

Ekspres do zabudowy jest jednak zdecydowanie droższy. Jeżeli kawy nie pije się u Ciebie bardzo często i w takich ilościach jak w kawiarni, możliwe, że koniec końcem lepszym rozwiązaniem jednak ekspres wolnostojący.

Inteligentny ekspres do kawy – czy jego zakup ma sens?

W obecnych czasach można trafić także na polecenie ekspresów do kawy typu smart, którymi można sterować przy pomocy aplikacji. Bez wstawania z łóżka albo w drodze z pracy możesz przygotować pyszny napój paroma stuknięciami w smartfona. Do tego masz dostęp do szerokiej gamy rozmaitych przepisów na przygotowanie kawy.

Czy faktycznie warto jest kupić inteligentny ekspres do kawy? Podobnie jak w przypadku inteligentnych czajników, warto przypomnieć o tym, że połączenie powinno być solidnie zabezpieczone. W przeciwnym razie ekspres może stanowić słaby punkt w naszej sieci i pozwolić nieproszonemu gościowi na zrobienie nam szkód.

Sprawdź ekspresy do kawy z oferty BROCK Polska

Polecamy także inne nasze artykuły:

Jaki czajnik elektryczny wybrać? Kilka szczegółów, które warto wziąć pod uwagę

Jaki czajnik z termometrem? Jaki czajnik z regulacją temperatury?

Wybierasz energooszczędny czajnik elektryczny? Pamiętaj o tych kilku wskazówkach

Jak wybrać dobry blender kielichowy? Parę rzeczy, o których warto pamiętać

Jaki blender do koktajli warzywnych?