Wiosna czy nie wiosna, porządek musi być. W utrzymaniu go na pewno przydaje się odkurzacz. Dla jednych (nie tylko czworonożnych) zmora, dla innych cotygodniowe (lub częstsze) narzędzie pracy, bez którego zupełnie nie wyobrażają sobie przywrócenia czystości w swoim zakątku. Jak wybrać dobry odkurzacz i na co zwrócić uwagę?

Odkurzacz workowy czy bezworkowy? A może pionowy? Rodzaje odkurzacze na rynku

Czasy, gdy można było spotkać tylko jeden typ odkurzacza, już dawno za nami. Teraz na rynku jest ich tyle, że głowa może rozboleć (jak w za bardzo zakurzonym pokoju).

Najbardziej popularnym jest nadal klasyczny odkurzacz workowy, w którym pyłki, okruchy itd. trafiają do worka. Worek ten może być wykonany z materiału i nadający się do wielokrotnego użytku. Zdecydowanie częściej spotyka się jednak  worki wykonane z papieru, które po zapełnieniu są wyrzucane. Jako minus wskazuje się to, że czasem ciężko znaleźć worki do konkretnego modelu (pozostaje korzystanie z zamienników, choć i ono może czasem nastręczyć problemów).

Obok odkurzacza workowego spotkasz także odkurzacz bezworkowy, w którym zanieczyszczenia trafiają do plastikowego pojemnika. Rozwiązanie to jest o tyle dobre, że nie musisz co jakiś wymieniać i dokupować worka. Jest też mniejsze ryzyko uszkodzenia niż w przypadku worka materiałowego.

Inny, popularny rodzaj odkurzacza to odkurzacz pionowy, który niesiesz w ręce i pchasz przed sobą, a nie ciągniesz za sobą po podłodze. Często uznawany jest za wygodniejszy od tego tradycyjnego, jakkolwiek dysponuje nieco mniejszą mocą ssania i silnika. Odkurzacz pionowy może być przewodowy lub bezprzewodowy. 

Nieco podobnym do niego rozwiązaniem jest odkurzacz ręczny. To małe, często bezprzewodowe rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno przy porządkach w domu (i odkurzaniem zakamarków sofy lub regału), jak i w samochodzie.

Spotkać możesz także odkurzacze wodne ze zbiornikiem z filtrem wodnym, oraz odkurzacze piorące, które nie tylko odkurzają, ale także usuwają plamy z dywanu. Pamiętaj jednak, że często, choć nie zawsze, odkurzacze piorące potrafią być dosyć drogie (są także dość duże i ciężkie). Dodajmy też, że niektóre modele odkurzaczy pionowych również mają funkcję mycia (czy możliwość przekształcenia w odkurzacz ręczny).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza?

Na pewno na moc odkurzacza. Konkretnie to na moc ssania, jak i moc silnika. Są to parametry ze sobą powiązane. Maksymalna moc silnika wynosi obecnie 900 W (ograniczenie to wprowadziła dyrektywa unijna z 2017 roku). 

Czy trzeba się decydować na takiego potwora? Niekoniecznie – chyba że masz dywany z długim włosiem, wtedy faktycznie przyda się wyższa moc odkurzacza. W przypadku dywaników czy gładkich paneli odkurzacz nie musi mieć dużej mocy (można ona sięgać ok. 650 W).

Z kolei przy mocy ssania, dobrze byłoby, gdyby dało się ją regulować. Pozwoli to na dopasowanie do tego, co chcesz akurat odkurzać i pomoże zaoszczędzić nieco energii. Górna granica mocy ssania może sięgać 600 W – polecana jest ona szczególnie, jeśli mieszkasz ze zwierzakami, które często i w dużych ilościach pozbywają się sierści. W innym przypadku może być ona niższa (300-400 W).

Praca odkurzacza na pewno kojarzy się z hałasem. To kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. Maksymalna dopuszczalna granica hałasu odkurzacza to 80 dB. Jeżeli zależy Ci na cichszym modelu, możesz sięgnąć po taki, gdzie hałas będzie na poziomie mniejszym niż 60 dB.

Niekiedy odkurzacz jest też zaopatrzony w filtr HEPA. To wybór szczególnie polecany, gdy chcesz skutecznie pozbyć się alergenów, bakterii, pleśni, zarodników czy wirusów. Jego efektywność jest na niemal stuprocentowym poziomie. Spotkasz go też w klimatyzatorach czy oczyszczaczach powietrza. Inny rodzaj filtra w odkurzaczu to filtr wodny, który można spotkać w odkurzaczu wodnym. Są również dostępne na przykład podstawowe mikrofiltry czy bardzo skuteczne bakteriobójcze filtry z cząsteczkami srebra.

Pamiętaj tylko, że ważne jest czyszczenie filtra odkurzacza oraz, o ile potrzeba, regularne wymiany. Przy okazji można wspomnieć, że dla alergików polecany jest właśnie odkurzacz workowy z workiem papierowym. Argument pada taki, że po zapełnieniu worka po prostu się go wyrzuci i ograniczy ryzyko kontaktu z alergenami.

Istotnym parametrem jest także maksymalna pojemność worka lub zbiornika, który jest wykorzystywany w odkurzaczu. Jeżeli nie chcesz za często wymieniać worka czy opróżniać zbiornika, wybierz odkurzacz o dosyć dużej pojemności. Większa pojemność to często także większa waga odkurzacza. Sprawdź, czy ta, która jest podana, będzie Ci odpowiadała. Podobnie jest z długością przewodu (jeśli decydujesz się na odkurzacz przewodowy). Nie powinna być ona ani za krótka, ani za długa – a możliwe, że jednak okaże się, że najlepszy wybór dla Ciebie to bezprzewodowy odkurzacz pionowy.

Zwróć także uwagę na dostępne (w zestawie lub osobno) końcówki odkurzacza, które będą przydatne przy porządkach. Może to być na przykład ssawka szczelinowa, która pomoże Ci pozbyć się kurzu nawet w ciasnych rogach. Jest też szczotka z naturalnym włosiem (idealna, jeśli nie chcesz zarysować sobie parkietu). Jeszcze inne końcówki to na przykład wyposażone w wałek elektroszczotka lub turboszczotka, końcówka do usuwania pajęczyn czy czyszczenia żaluzji.

Osobną kwestią są rozmaite dodatkowe funkcje, na przykład wskaźnik zapełnienia pojemnika, samoczynne rozwijanie się i zwijanie kabla po naciśnięciu przycisku czy separator drobnych przedmiotów (dzięki temu odkurzacz nie połknie tak łatwo kolczyków, które wylądowały na dywanie czy małych zabawek pod łóżkiem dziecka).

Czy zdecydować się na zakup odkurzacza czy może robota sprzątającego?

W obecnych czasach prócz tradycyjnych odkurzaczy na rynku znaleźć można także spory wybór różnego rodzaju robotów sprzątających. Zaprogramowane w aplikacji, wyruszają ze stacji dokującej, by posprzątać dom, poodkurzać, czasem także usunąć rozlane płyny. Po skończonej robocie wracają do stacji, gdzie mogą samodzielnie się opróżnić. Niektóre potrafią nawet umyć okna! Czy wobec tego powinno się w XXI wieku kupić odkurzacz, czy raczej zainteresować robotem?

Robot faktycznie sporo ułatwia, ale w dalszym ciągu ma swoje ograniczenia. Nie zjedzie po schodach, może zatrzymać go jakaś przeszkoda (nawet z systemem ich omijania). Jeśli gdzieś nie będzie mógł wjechać, to wyśle komunikat o zaklinowaniu się albo wyjeździe, bo wysprzątał tyle, ile musiał. A więc jest szansa, że różne zakamarki pozostaną zakurzone.

Robot porusza się po zaprogramowanej trasie (lub w obrębie danego pomieszczenia), a nie dlatego, że „zauważył” śmieci. Dla niego będzie już czysto, dla Ciebie – nie. Również sama aplikacja może pozostawiać trochę do życzenia i nie być najbardziej intuicyjną czy perfekcyjną.

Zaletą odkurzaczy tradycyjnych lub pionowych jest to, że mogą one dotrzeć do znacznie większej liczby miejsc. Choć trzeba je ze sobą nieść albo ciągnąć, masz większą pewność, że dokładniej wyczyszczą to, na czym Ci zależy. Odkurzacz taki może być również często o wiele prostszy w obsłudze. Zwłaszcza jeśli ktoś nie uważa się za najbardziej technologicznie ogarniętą osobę, a konfiguracja aplikacji nie jest taka prosta.

Nie skreślamy tu geeków ani nie mówimy, że robot to przeceniony gadżet. Chcemy jednak wskazać, że nawet tradycyjny odkurzacz ma również pewne zalety i nie warto go zbyt szybko skreślać, gdy planujesz zakup sprzętu do sprzątania. Czasem można też pokusić się o zakup obu urządzeń – tradycyjnego odkurzacza i robota.

Sprawdź modele odkurzaczy dostępne w BROCK Polska