Żelazko zasadniczy służy po prostu do prasowania ubrań. Można je jednak wykorzystać również do innych celów, niekoniecznie nawet związanych z koszulami czy sukienkami. Poznaj popularne lifehacki, w których żelazko spełnia ważną funkcję, a które niekiedy mogą uratować sytuację.

Lifehack 1. Jak usunąć żywicę z ubrania żelazkiem?

Żywica pachnie naprawdę ładnie, ale gorzej, gdy wyląduje na ulubionym ubraniu. Jednym ze sposobów na usunięcie jej jest właśnie sięgnięcie po żelazko (o ile nie jest to ubranie z cienkiej bawełny, akrylu czy poliestru; wtedy żelazkiem możesz narobić więcej szkód niż pożytku). 

Potrzebny Ci będzie jeszcze papier do pieczenia lub szmatka z bawełny, między które wciśniesz zaplamiony kawałek ubrania. Ustaw żelazko na najwyższą temperaturę (odpowiednią dla danej tkaniny). Przyłóż do plamy i bardzo delikatnie, ostrożnie po niej przejedź aż się rozpuści.

Lifehack 2. Jak usunąć żelazkiem gumę do żucia z ubrania?

Guma do żucia nie tylko ładnie pachnie, ale też świetnie smakuje. Gorzej kiedy przylepi się do ubrania (a jeszcze gorzej, gdy nie jest to guma, która była żuta przez Ciebie…). Jak pozbyć się gumy przy pomocy żelazka? Znowu potrzebny będzie dodatkowy przedmiot. Tym razem to kawałek kartonu, który podłożysz pod ubranie z klejącym zabrudzeniem (do kartonu powinna oczywiście przylegać strona z gumą). Samo żelazko ustaw na średnią moc i prasuj aż do odklejenia się gumy.

Lifehack 3. Jak przykleić okleinę żelazkiem?

Żelazkiem możesz nie tylko odklejać, ale również coś przykleić. Konkretnie (samoprzylepną) meblową okleinę. Żelazko rozgrzej do średniej temperatury (nie może być za wysoko, bo zniszczysz okleinę). Przyłóż okleinę do obrzeża mebla, półki itp. i przejedź żelazkiem. Gdy się przyklei, usuń (odetnij) nadmiar okleiny i wygładź krawędzie papierem ściernym.

Lifehack 4. Jak wyczyścić (przypalone) żelazko?

Wcześniej była mowa o usuwaniu żywicy, gumy… A czym wyczyścić przypalone żelazko? W tym celu wystarczy sięgnąć np. po ocet spirytusowy. Nasącz nim bawełnianą szmatkę i przetrzyj przypaloną stopę (teflonową lub ceramiczną). 

Ocet jest też polecany do pozbycia się kamienia z żelazka. Należy go zmieszać w proporcjach 1 do 1 z ciepłą wodą, wlać do żelazka i odparować (przy otwartym oknie).. Po odparowaniu wody z octem powinno się przepłukać zbiornik w żelazku destylowaną wodą, z małym dodatkiem soku z cytryny. Takim roztworem można także wyczyścić stopę i otwory w niej.

Oprócz octu poleca się też wyczyszczenie przypalonego żelazka solą. Rozsyp ją na kartce i przejedź po niej przypalonym żelazkiem. Metodę tę odradza się jednak w przypadku żelazek teflonowych. Inna polecana substancja to soda oczyszczona, wcierana delikatnie na wilgotnej ściereczce lub gąbce. Nadaje się ona do stalowych, ciepłych żelazek. Lekkie przypalenia możesz usunąć także przy pomocy soku z cytryny (nasącz nim ściereczkę i przetrzyj stopę).

Czy znasz inne, interesujące lifehacki z użyciem żelazka? Podziel się nimi w komentarzu. Sprawdź także wszystkie żelazka w ofercie BROCK Polska.

Polecamy również artykuł:

Jakie nowoczesne funkcje mogą mieć żelazka?