Pyszne śniadanie z chrupiącymi tostami – zjedzone. Pora na sprzątanie po posiłku, a być może także na czyszczenie tostera, którego lepiej nie odkładać. Toster powinien być regularnie oczyszczany, aby okruchy czy tłuszcz nie doprowadziły do jego uszkodzenia (pomijamy już fakt, że ich zaleganie jest zwyczajnie niehigieniczne). Jak się zabrać za czyszczenie tostera? Opisujemy to krok po kroku.

Co będzie potrzebne do umycia tostera?

Przede wszystkim – nie zanurzaj tostera w wodzie. To łatwy sposób na uszkodzenie wewnętrznej elektroniki (i wyrządzenie sobie krzywdy). Do czyszczenia potrzebne Ci będą:

  • miękka szmatka lub gąbka,
  • ciepła woda,
  • miękka szczoteczka do zębów,
  • płyn do naczyń, opcjonalnie: soda oczyszczona lub biały ocet.

Jak krok po krok przebiega czyszczenie tostera?

Czyszczenie tostera krok po kroku wygląda następująco:

  1. Odłącz toster od prądu. Odczekaj, aż całkowicie wystygnie.
  2. Wyjmij tackę na okruchy i opróżnij ją. Wytrzyj ją szmatką lub gąbką nasączoną ciepłą wodą (z płynem do naczyń). Wytrzyj tackę do sucha i włóż ją z powrotem do tostera.
  3. Wyczyść obudowę tostera. Zwilż szmatkę lub gąbkę ciepłą wodą, a następnie delikatnie wytrzyj zewnętrzną część tostera. Uważaj na szczeliny i otwory, unikaj mocnego szorowania (może uszkodzić powierzchnię tostera).
  4. Wyczyść wnętrze tostera. Użyej szczoteczki do zębów, aby usunąć okruszki i inne zabrudzenia z wnętrza.
  5. Jeśli na powierzchni tostera znajdują się uporczywe zabrudzenia, możesz użyć roztworu octu i wody (w równych proporcjach). Nasącz szmatkę roztworem i wytrzyj zabrudzone miejsca. Następnie wytrzyj powierzchnię tostera czystą, wilgotną szmatką i wytrzyj do sucha. Możesz też zrobić pastę z wody i sody oczyszczonej. Nałóż ją na przypalone resztki jedzenia i pozostaw na kilka minut. Następnie wytrzyj pastę wilgotną szmatką i wytrzyj do sucha.

Pamiętaj, aby odczekać, aż toster całkowicie wyschnie – nie podłączaj go zbyt szybko do prądu.

Biały toster na różowym tle wyrzuca przypieczone grzanki

Sprawdź opiekacze do kanapek i tostery, które oferuje Brock Polska