Lato, wakacje, wczasy… A czy pamiętasz o porządkach? Niestety nie zawsze można sobie od nich zrobić wolne. Do tego przed wyjazdem na urlop czy po powrocie do domu czeka nas czasem przeprawa sprzątaniowa. Jak sobie poradzić z letnimi porządkami i odkurzaniem domu? Poznaj kilka przydatnych wskazówek i niech sprzątanie nie zepsuje Twojej laby.

Siedem wskazówek skutecznego wakacyjnego sprzątania

  1. Wietrz pomieszczenia wcześnie rano lub wieczorem – czyli ogółem wtedy, kiedy jest chłodniej. Unikasz w ten sposób wprowadzania gorącego powietrza do mieszkania.
  2. Używaj w miarę możliwości lekkich mopów i ściereczek z mikrofibry – nie podnoszą one kurzu aż tak bardzo.
  3. Odkurzaj częściej niż zwykle, zwłaszcza jeśli masz zwierzęta – sierść szybciej się rozprzestrzenia w ciepłe dni. Pamiętaj także o regularnej wymianie lub konserwacji filtrów w odkurzaczu i opróżnianiu worka.
  4. Pamiętaj o nawadnianiu, ale jednocześnie zwracaj uwagę na miejsca gromadzenia się wilgoci – z jednej strony latem nawadnianie jest szczególnie ważne (mowa tu o kuchennych i pokojowych roślinkach). Z drugiej strony sprawdzaj dokładnie miejsca takie, jak kuchnia czy łazienka, gdzie jest ryzyko zatrzymywania wilgoci Sprzyja to rozwojowi bakterii i pleśni, a te w połączeniu z upałem mogą szybko zepsuć wakacje.
  5. Regularnie pierz zasłony i pościel – w upały będą one szybciej absorbowały zapachy.
  6. Używaj naturalnych środków czyszczących – może to być soda oczyszczona albo ocet. Ich zaletą jest to, że nie wydzielają one intensywnych zapachów, które w połączeniu z upałem mogłyby działać drażniąco.
  7. Sprzątaj systematycznie, małymi partiami – dotyczy to także sprzątania przed lub po wakacjach; nie ma co zostawiać tony porządków na ostatnie godziny przed wyjazdem (i tak będzie pewnie dużo do ogarnięcia) albo rzucać się na porządki zaraz po powrocie. Lepiej jest stworzyć sobie choćby ogólny plan i powoli go realizować.
Spryskiwanie wodą kwiatków w zielonej doniczce

Sprawdź mopy oraz odkurzacze, które pomogą Ci w skutecznym posprzątaniu latem – i nie tylko!

Polecamy także nasze artykuły: