Co jakiś czas musisz usunąć z czajnika osad wapnia i magnezu, czyli kamień na jego dnie. Jak zabrać się za odkamienianie czajnika? W co trzeba się zaopatrzyć. Polecamy kilka bardzo prostych sposobów. Dzięki nim czajnik szybko uwolni się od problemów z kamieniem.

Odkamienianie czajnika octem

Jedna z najpopularniejszych metod odkamieniania czajnika to wlanie do niego octu spirytusowego oraz wody (w proporcjach 1 do 1/2 lub 1 do 1), a następnie zagotowanie i zostawienie roztworu do wystygnięcia. Potem wylej go i wymyj czajnik. Następnie (dla usunięcia nieprzyjemnego smaku i zapachu octowego) nalej znowu wody, zagotuj, poczekaj aż się ostudzi i wylej.

Odkamienianie czajnika sodą oczyszczoną

Do odkamienienia czajnika możesz sięgnąć także po nieco sody oczyszczonej – konkretnie dwie-trzy łyżki na litr. Wsyp do wody, zagotuj i wylej, a potem (podobnie jak w przypadku octu) raz jeszcze zagotuj wodę i wylej.

Odkamienianie czajnika colą

Soda oczyszczona przyda się również przy odkamienianiu czajnika przy pomocy coli. Wlej standardową szklankę gazowanego napoju (250 ml), dodaj trochę wody oraz ewentualnie łyżkę-dwie sody i zagotuj. Poczekaj około pół godziny, wylej zagotowaną, rozwodnioną colę i szybko, dobrze przepłucz czajnik lub ponownie zagotuj wodę i wylej (dla usunięcia smaku i zapachu). Wspominamy o szybkości, gdyż cola lubi szybko zasychać. Metoda ze słodkim napojem sprawdzi się, gdy osadu nie ma zbyt dużo.

Odkamienianie czajnika za pomocą cytryny

Czajnik można także odkamienić z pomocą soku cytrynowego. Wyciśnij go do szklanki wody o pojemności 350 ml i dobrze wymieszaj, a następnie wlej do czajnika i zagotuj. Po godzinie wylej i przepłucz czajnik, gdy będzie już zimny. Jeśli trzeba – osad się utrzymuje – powtórz.

Odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym

Zamiast soku z cytryny możesz też wykorzystać kwasek cytrynowy. Jeżeli jest w proszku, rozcieńcz go wodą w proporcjach 1 do 1. Wlej do czajnika, zagotuj, pozostaw na około trzy godziny. Potem wylej płyn i przepłucz czajnik gorącą wodą.

Niektórzy polecają także, by wykorzystać kwasek cytrynowy do usunięcia octowego zapachu (jeśli odkamienianie czajnika przeprowadzono przy pomocy octu).

Odkamienianie czajnika obierkami z ziemniaków

Aby odkamienić czajnik elektryczny możesz także sięgnąć po umyte obierki ziemniaczane. Wrzuć je na samo dno i zagotuj wodę, a następnie wylej ostudzoną. Często zdarza się, że trzeba całość powtórzyć parę razy – aż do skutku. Pamiętaj tylko, że za każdym razem trzeba zmienić obierki. Kiedy będzie już czysto, zagotuj wodę jeszcze raz i wylej po ostygnięciu.

Na koniec – czy kamień jest szkodliwy?

Czy jeśli wypijemy wodę z czajnika elektrycznego (lub zwykłego), który nie został odkamieniony, mamy jakieś powody do obaw? Na szczęście kamień nie jest osadem trującym i nie osadza się w ludzkim organizmie.

Nie zmienia to jednak faktu, że powinno się regularnie (raz na miesiąc lub na kwartał) przeprowadzać czyszczenie czajnika. Choćby po to, żeby nie uległ uszkodzeniu i nie trzeba było kupować następnego co jakiś czas.