Czy jesteś fryzjerem zawodowym, czy po prostu dbasz o swój wygląd, właściwe naostrzenie maszynki do włosów będzie kluczowym elementem dla precyzyjnego i efektywnego strzyżenia. Poznaj 7 kroków, które pomogą Twojej maszynce do włosów.

1. Przygotuj narzędzia

Zanim zaczniesz proces ostrzenia, upewnij się, że masz wszystkie potrzebne narzędzia: odpowiedni kamień szlifierski do ostrzenia (o rodzaju, ziarnistości i rozmiarze, które będą odpowiadały Twojej maszynce), olej do maszynki, szczoteczkę do czyszczenia. Przydać się może także instrukcja obsługi Twojej konkretnej maszynki, w tym instrukcja ostrzenia.

2. Dezynfekcja ostrzy. Oczyść maszynkę do włosów

Nim zaczniesz ostrzyć maszynkę, upewnij się, że jest czysta i sucha. Za pomocą szczoteczki usuń wszelkie pozostałości włosów i brudu za pomocą szczoteczki do czyszczenia.

3. Zdemontuj ostrze

Nie jest to reguła, ale w przypadku wielu maszynek ostrze będzie można zdjąć. Upewnij się, czy i jak można to zrobić w instrukcję.

4. Namocz kamień do ostrzenia

Jeśli używasz do ostrzenia kamienia naturalnego, przed rozpoczęciem zanurz go w wodzie na kilka minut. Kamienie sztuczne nie wymagają moczenia. Dla pewności zajrzyj jednak do instrukcji producenta.

5. Rozpocznij ostrzenie przy pomocy kamienia

Równomiernie i pod stałym kątem przesuwaj ostrze po kamieniu. Rób to wzdłuż całej jego długości. Stosuj lekkie i płynne ruchy, aby nie uszkodzić ostrza.

6. Sprawdź ostrość

Co jakiś czas sprawdzaj postęp ostrzenia. Możesz zrobić to delikatnie dotykając ostrza, a jeśli nie chcesz, możesz na przykład obejrzeć ostrze pod lupą. Jeśli trzeba będzie silniejszego ostrzenia, możesz powtórzyć procedurę. Wykorzystaj kamień o drobniejszej ziarnistości, aby osiągnąć jak najlepiej naostrzyć maszynkę.

7. Zastosuj odpowiednie smarowanie ostrzy maszynki do włosów

Po zakończeniu ostrzenia, nałóż na ruchome części maszynki odrobinę oleju. Dzięki temu zapobiegniesz korozji i uda Ci się wydłużyć żywotność maszynki, a ostrze będzie płynnie pracowało. Pamiętaj tylko, by upewnić się, że wybrany olej jest odpowiedni do Twojej maszynki.

Brock maszynka do włosów małe AGD

Ostrzenie maszynki do włosów może wymagać cierpliwości i uwagi, ale mamy nadzieję, że nasze porady Ci się przydadzą.

Sprawdź golarki i strzyżarki w naszej ofercie