Dbasz o pielęgnację swojego psiaka lub kociaka, regularnie czyścisz jego futro, a w razie potrzeby fundujesz mu kąpiel. Po kąpieli – suszenie. Ale czy psa lub kota można suszyć zwykłą suszarką, przeznaczoną dla ludzi?  

Zwykła suszarka – czy można nią suszyć psa lub kota?

Odpowiadając krótko – tak, jeśli nie masz pod ręką bardziej odpowiedniej suszarki groomerskiej można używać zwykłej “ludzkiej” suszarki do włosów do suszenia psiego lub kociego futra. Pamiętaj jedynie o ustawieniu właściwych parametrów suszenia i robienie to przez odpowiednio długi czas. Chodzi o to, żeby nie denerwować niepotrzebnie czworonoga i mu nie zaszkodzić.

Jak suszyć psa lub kota standardową suszarką?

Najpierw dokładnie wytrzyj psa lub kota ręcznikiem. Staraj się usunąć jak najwięcej wody z sierści, aby skrócić czas suszenia suszarką. Nałóż też  na suszarkę właściwą końcówkę – najlepiej dyfuzor lub rozpraszacz, aby rozproszyć strumień powietrza i zapobiec podrażnieniu skóry zwierzaka.

Susz w niskiej temperaturze i przy umiarkowanej prędkości: Nigdy, ale to nigdy nie używaj gorącego powietrza, ponieważ może ono poparzyć skórę. Utrzymuj suszarkę w odległości około 15 cm od ciała. Susz partiami – skup się na jednej części ciała za jednym razem. Unikaj jednak suszenia przez dłuższy czas tego samego miejsca.Pamiętaj, że psy o gęstej lub podwójnej sierści mogą wymagać dłuższego suszenia.

Regularnie sprawdzaj temperaturę skóry – upewnij się, że nie jest ona gorąca. Koniecznie zwróć uwagę na reakcję zwierzaka. Jeśli widzisz skomlenie, miauczenie, syczenie, dyszenie lub próby ucieczki, natychmiast wyłącz suszarkę.

Po wysuszeniu zwierzaka rozczesz jego sierść. Dzięki temu uniknie ona zmatowieniu. 

Kobieta wyciera psa ręcznikiem

Czym lepiej suszyć psa lub kota? Suszarka groomerska i inne rozwiązania oraz wskazówki

Najodpowiedniejszym narzędziem do suszenia zwierzaków będą suszarki groomerskie. To urządzenia specjalnie zaprojektowane do suszenia psów czy kotów. Mają niższe temperatury oraz większą prędkość powietrza.

Warto pamiętać także, że suszenie psa lub kota suszarką może być dla niego stresujące. Stosuj łagodne metody i zwracaj uwagę na reakcje. Przyzwyczaj psa lub kota do suszarki – włączaj ją na niską temperaturę i ustaw ją na dystans. Pozwalisz oswoić się z dźwiękiem i ruchem powietrza. Za spokojne zachowanie nagraszaj ulubieńca smakołykami i pieszczotami za spokojne zachowanie. Szczególną ostrożność zachować trzeba koniecznie przy suszeniu szczeniąt i kociąt oraz starszych pupilach (psach i kotach seniorach). Jeśli masz wątpliwości co do właściwej pielęgnacji zwierzaka, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, groomerem lub behawiorystą.

Łagodniejsza alternatywa dla suszenia suszarką to wytarcie zwierzaka bardzo chłonnym ręcznikiem z mikrofibry lub pozwolenie, by zwierzak sam wysechł. Jest to jednak możliwe raczej przy niewielkiej ilości wody oraz przy ciepłej i suchej pogodzie.